Позакласна робота з предмета

Інтелектуальна гра
«Щасливий випадок»
Для учнів 10 – 11 класів
Мета: розвивати інтелектуальні здібності та ерудицію ліцеїстів, увагу, пам’ять, вміння уважно слухати та чітко і стисло висловлюватись; формувати культуру поведінки, естетичні смаки
 Обладнання: вислови видатних людей; виставка літератури на дану тему.
Обладнання: карточки з іменами учасників гри, з назвами команд, діжка.
Хід гри
Ведучий 1: Мабуть найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину. Плеск голубої води і шепіт зелених дібров, спів дзвінкоголосих пташок, запах і розмаїття квітів – усе це дороге серцю, ні з чим незрівняна природа рідного краю.
Ведуча: «Дивлюсь аж світає»


Дивлюсь аж світає
Край неба палає
    Соловейко в темнім гаї
    Сонце зустрічає,
    Тихесенько вітер віє
    Степи, лани мріють
    Між ярами над ставами
    Верби зеленіють.
    Тополі по волі,
  Стоять, мов сторожа
  Розмовляють з полем
  І все то те, вся країна
  Овита красою
  Зеленіє, вмивається
  Дрібною росою.
  Споконвіку вмивається
  Сонце зустрічає
  І нема тому почину
  І краю немає


Ведучий 2: На всіх етапах історії розвитку люди перебувають у найтіснішому взаємозвязку  з природою. Раніше вони користувалися благами природи, не змінюючи помітно природного середовища. Але в останні часи вплив людей на оточуюче середовище значно посилився, внаслідок чого відбувається виснаження природних багатств, рослинних і тваринних ресурсів, забруднення навколишнього середовища відходами промислових підприємств, побутовими викидами, хімічними речовинами.
         Живий ритм життя природи співзвучний життєвим ритмам людини. Не порушуй цієї єдності!
Ведучий 1: Природа і Вітчизнаневіддільні. У кожного з нас залишився в серці дорогий куточок, де минуло дитинство, і зелена левада, луки з пахучою скошеною травою, сонячний сосновий бір або тінявий гай із суничними галявинами, широке поле, е так легко й солодко дихати, стежина, обіч якої ростуть волошки й маки, і по якій, здається не йдеш, а летиш, неначе птах…
Ведучий 2: Співають солов’ї, наливаються червонобокі яблука, посміхаються в лугах ромашки до тюльпанів, шумлять зеленолисті гаї.
       Серед цієї краси, ніжності і любові нехай живе людина. Живе, насолоджується своїм життям, вдихає чисте повітря, милується красою оточуючої природи, бере і використовує її.
Ведучий 1: Добрий день, шановні глядачі. Сьогодні у нашій інтелектуальній грі «Щасливий випадок» приймає участь дві команди: команда №1, капітан команди …
Ведучий 1: Команда №2, капітан команди…
Ведучий 1: Просимо учасників гри трішки розповісти про себе (презентувати).
Ведучий 2: Дякуємо учасникам. А перш ніж розпочати нашу гру ми хочемо нагадать  вам правила гри. Тема нашої гри «Жива душа природи», а тому всі запитання і завдання будуть пов’язані з навколишнім середовищем. Ви повинні виявити свою ерудицію, уважність і кмітливість, і при цьому дотримуватись правил хорошого тону.
Ведучий 1: І так розпочинаємо.
І конкурс «Дала…Далі…»
Ведучий оголошує правила конкурсу
Правила конкурсу:
-   кожній команді по черзі буде задано 15 запитань;
-   виграє та команда, котра відповість на більшу кількість запитань;
-    кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
Запитання для  команди № 1:
1.     Без’ядерні одноклітинні організ­ми, у яких відсутнє ядро та біль­шість органел. (Бактерії)
2.     Кулясті бактерії. (Коки)
3.     Паличкоподібні бактерії. (Ба­цили)
4.     Звивисті бактерії. (Вібріони, спі­рили)
5.     Бактерії, що спричинюють захво­рювання людини, тварин і рос­лин. (Хвороботворні)
6.     Процес повного знищення бакте­рій та їхніх спор під дією темпера­тури 100 °С. (Стерилізація)
7.     Кількаразове нагрівання продук­ту до температури 60-70 °С. (Пас­теризація)
8.     Знищення хвороботворних бакте­рій хімічними речовинами. {Дез­інфекція)
9.     Одноклітинні, колоніальні та нитчасті без’ядерні організми, які здатні до фотосинтезу та ви­користання атмосферного азоту. {Ціанобактерії)
10.                        Наука про тварин. (Зоологія)
11.                        Наука, що вивчає бактерії. (Бак­теріологія)
12.                        Організми, не здатні самостійно синтезувати органічні речовини з неорганічних, тому живляться готовими органічними речови­нами. (Гетеротрофи)
13.                        Який птах має назву, яка збiгається з прiзвищем вiдомого письменника? (Гоголь.)
14.                        На якому птаховi лiтала дюймовочка? (На ластiвцi.)
15.                        Якi птахи врятували IвасикаТелесика? (Гуси-лебедi.)
Запитання для команди № 2:
1.     Який птах був одним iз друзiв Вiннi-Пуха? (Сова.)
2.      Який птах з вiдомої байки допомагав тягнути вiз щуцi i раку? (Лебiдь.)
3.      Який свiйський птах був у капiтана Флiнта у творi Стiвенсона “Острiв скарбiв?” (Папуга.)
4.     Який найбiльший птах у Африцi? (Страус.)
5.      Де живуть колібрі? (В Амерiцi.)
6.      Який найбiльший птах в Антарктидi? (Iмператорський пiнгвiн.)
7.      Де живуть ему? (В Австралії.)
8.      Який найбiльший птах в Європi? (Дрохва.)
9.     Що поєднує вовка, лисицю, собаку, кота, слона й коня з водою? (Усі вони бувають морськими.)
10.            Їх у свiтi всього 4 види. Вiд iнших котячих їх вiдрiзняють короткi, наче обрубанi, хвости, короткi вуха. Ноги у них мiцнi й м’язистi. Хто це? (Рись.)
11.            Як ви гадаєте, якi комахи виявляють разючу подібність до життя людини? Наприклад, у них є спецiальнi ясла з вихователями, лiкарi, що доглядають хворих i проводять профiлактичнi огляди, а в разi потреби навiть оперують, ампутують, наприклад, ушкоджненi кiвцiвки. У них є свої фермери, будiвельники, солдати. Iснує навiть церемонiя виховання: “трунарi” вiдносять померлого на цвинтар i ховають у землi на глибинi 2-2,5 метра. (Мураха.)
12.            Назвiть тварину, яка може одним оком дивитися вгору i вперед, а другим - униз i навпаки, а також може змiнювати своє забарвлення залежно вiд фону навколишнього середовища або вiд подразнення. (Хамелеон)
13.            Колись на американськiй вiйні вигляд собаки щось означав: бiла – наступ, чорна - вiдступ, сіра - засiдка, руда - чекаємо на розпорядження. А який собака означав цiлковиту поразку війська? (Безхвостий.)
14.            Кiльчастi черви, якi живляться кров’ю тварин i людини. (П’явки.)
15.            Який переконливий атрибут, що вказує на його владу, має лев? (Грива.)
ІІ конкурс «Заморочки з бочки»
Ведучий 2: діжку в студію.
Ведучий оголошує правила конкурсу
Правила конкурсу:
-   капітани команд виймають з мішечка номер запитання для своєї команди;
-   вірна відповідь оцінюється в 2 бали.
-   на роздуми дається 30 с.
Зміст запитань
1.     У купальську ніч зацвітає чудо – квітка. Той, хто підстереже цей цвіт знатиме всі земні тайни. Що це за квітка? (Папороть)
2.     Назвіть ім’я однолітка динозавра на вашій кухні (Тарган)
3.     Це зілля має чарівну силу, свіжість і дивні пахощі. Татари завжди брали його з собою в походи й розводили у завойованих землях, бо знали з досвіду, що зілля очищає водойми, вбиває хвороботворні бактерії та комах – паразитів. Що це за зілля? (Татар – зілля)
4.     За стародавніми переказами ластівка вилікувала своїх осліплених пташенят соком цієї рослини. Тому одна із її назв ластівчине зілля. Широко використовуються її лікувальні властивості. До речі, це єдина на Україні рослина із соком оранжевого кольору. Назвіть її. (Чистотіл)
5.     Це тварина – найкращий стрибун на планеті. Її стрибок досягає до 12 метрів у довжину, до 3 метрів у висоту. (Кенгуру)
6.     Величезний молюск, який їсть великих рибі у випадку небезпеки
вистрлює «чорнилами» - чорною рідиною, яка закриває його щільною
пеленою від ворога. (Кальмар)
7.     Цей птах – зразок пишності та раси тропічної природи. Це дуже маленький птах. За день він з’їдає кількість їжі у два рази більше, ніж важить сам. Його крила роблять до 50 змахів на секунду. (Колібрі)
8.     У цих тварин неприборкана сила дивно поєднується з граційною легкістю, дика вдача – з шляхетністю і навіть вишуканістю постави таким чином, як поєднуються оранжеві та чорні смуги на його шкірі. Можливо, це унікальне співвідношення і викликає ту складну гаму почуттів, які представники роду людського завжди відчували до них: від жаху до справжнього захоплення. Про кого йде мова? (Тигр)
9.     Щасливий випадок.
Підсумки конкурсу
ІІІ конкурс «Темна конячка»
Ведучий оголошує правила конкурсу
Правила конкурсу:
-   до кожної команди буде задано по 2 запитання;
-   учасники повинні відгадати про кого або про що йдеться мова;
-   за вірну відповідь команда отримує 2 бали.
Зміст запитань
1.     Навесні, влітку і восени він живе у лісах, а взимку кочує у садах і парках, співаючи тиху сумну пісеньку. До речі, може відтворити будь-яку мелодію. Має яскраве оригінальне забарвлення, яке втрачається (чорніє), коли він потрапляє у неволю. Він – окраска зимової природи. Хто це? (Снігур)
2.     Ви не раз чули про цю величезну масу однорідної речовини. Вона має особливість – де б не була (в якій частині світу) – весь час рухається, правда, повільно, десь 150-300 м за рік. Якби рух був набагато швидший, то це б привело до екологічної катастрофи. Про що мова? (Льодовики)
3.     Коли їх вперше побачили здалеку, то ледь не прийняли за велику групу людей, вдягнутих у фраки і білі нагрудники. А потім покласифікували:  південноафриканські, золотоволосі, і навіть імператорські. Знаєте? Скажіть! (Пінгвіни)
4.     Дуга червона, дуга зелена. Вони то зникають, то знову з'являються, змінюючи вигляд, переливаючись кольорами; то схожі на стріли, то – на смарагдові з червоною бахромою штори. Хто раз це явище побачив – не забуває ніколи, шкода, що це рідко кому з немісцевих жителів вдається. Підказка: інакше це називається «Яскраві спалахи». (Полярне сяйво).
Підсумки конкурсу
ІV конкурс «Ти мені, я тобі»
Ведучий оголошує правила конкурсу
Правила конкурсу:
-   команди по черзі один одному задають запитання, які підготували вдома.
-   за вірну відповідь команда отримує 2 бали.
Орієнтовний зміст запитань
1.     Немає на землі подібного йому: він створений безстрашним, на все високе дивиться сміливо, він цар над всіма синами гордині».Таким ми бачимо цього звіра в Біблії. Але і в «світському» житті він нікого не боїться . Одним махом гігантських щелеп він легко може зламати хребет леву чи крокодилу. Це 3-тонна машина з бойовими шрамами на боках, але під водою його рухи можуть бути навіть граційними. Хто це? (Бегемот).
2.      Давні єгиптяни вважали цього птаха символом справедливості та винищували його для того, щоб прикрасити пір’їнами бойові шоломи. Далі неповторне пір’я перебралося на дамські капелюшки, і почалося вже масове полювання на найбільше в світі птахів, які мають унікальні здібності і можуть ричати, як зебри, повертати голову на 180 гр. і навіть їсти каміння. Не можуть тільки літати. Як називається цей птах? (Страус).
Підсумки конкурсу
V конкурс «Прямо чи влучно»
Ведучий 2: «В цьому конкурсі, шановні гравці, я пропоную вам, згадати народну мудрість, але назви тварин в них будуть замінені на слово «колобок». Вам необхідно згадати прислів’я. Наприклад: «колобок – колобку не товариш» (гуска свині не товариш). За кожну вірну відповідь команда отримує 1 бал.
Зміст прислів’їв.
1.     Ділити шкуру неубитого «колобка». (Ведмедя)
2.     І «колобки» ситі, і «колобки» цілі. (Вовки, вівці)
3.     Не все «колобку» масляна. (Коту)
4.     «Колобків» боятися в ліс не ходити. (Вовків)
5.     За двома «колобками» поженешся – жодного не спіймаєш. (Зайцями)
6.     Ужалений «колобком»і мотузки боїться (Змією)
7.     Кому що, а «колобку» просо. (Курці)
8.     Коли «колобок» на горі свисне. (Рак)
9.     Ласий «колобок» до риби, а в воду лізти не хоче. (Кішка)
10.                                                                                          Допався, як «колобок» до меду. (Медвідь)
Підсумки конкурсу
VI конкурс “Гонка за лідером»
Ведучий оголошує правила конкурсу
Правила конкурсу:
-   кожна команда, за 2 хвилини часу, повинна дати якомога більше правильних відповідей на запитання ;
-   за вірну відповідь команда отримує 1 бал.
Зміст запитань для команди №1:
1.     Наука, що вивчає рослини. (Ботаніка)
2.     Символ Японії, квітка смерті. (Хризантема)
3.     Хто спить взимку з відкритими очима. (Риби)
4.     Дикий бик, предок корови. (Зубр)
5.     Підземний їстівний гриб. (Трюфеля)
6.     Сушений виноград (ізюм)
7.     В’язанка зрізаних рослин з колосками (Сніп)
8.     Дерево, символ Києва (Каштан)
9.     Молюск, в якого зуби розміщені на язиці (Равлик   Тварина, назва, якої в перекладі з латинської мови означає «пятнистий лев» (Леопард)
11.                    Яка капуста, схожа на ріпу? (Кольрабі)
12.        Коли чорній кішці найлегше пробиратися до хати? (Коли двері відчинені)
13.       У якої рослини з Південної Америки найглибші корені? (Дикий фікус)
14.             Найменший ссавець суходолу (Етруська землерийна)
15.              Коло вуха Завірюа, а у вусі ярмарок. (Бджоли у вулику)
16.               Вдень спить, а ніч прийде – на вогонь летить. (Метелик)
17.               Континент на якому росте пляшкове дерево. (Австралія)
18.                  У якого птаха зір гостріший за людський у разів вісім? (Орел)
Зміст запитань для команди №2:
1.     Наука, що вивчає тваринний світ. (Зоологія)
2.     Квітка імператриці Жозефіни. (Фіалка)
3.     Сушені абрикоси. (Курага)
4.     Хто спить головою вниз? (Кажан)
5.     Який птах найдовше живе? (Ворон)
6.     Композиція із засушених рослин. (Панно)
7.     Який овоч чемпіон по вітамінах? (Перець)
8.     У якому лісі немає листя? (Хвойному)
9.     Яке дерево найпізніше скидає листя. (Дуб)
10.              Отруту якої комахи використовують як ліки? (Бджоли)
11.            Яка частина кукурудзи використовується в медицині? («волосся»)
12.                   Хижий кит. (Касатка)
13.     Як називається система розміщення птахів під час польоту? Ключ)
14.                      Найшвидший ссавець. (Гепард)
15.           Який метелик є рекордсменом у розмаху крил. (Метелик «велика сова» 36 см.)
16.                    Який птах найбільше схожий на качку? (Качур)
17.                 Гризун, якого в середньовічній Європі приймали за рибу і дуже цінили його мясо.   Наука, яка вивчає структуру та функції живих організмів. (Ботаніка)
Підсумки конкурсу

Підведення підсумків гри,  визначення та нагородження переможців, кращих гравців команд. 

Немає коментарів:

Дописати коментар